|
|
|
Tweet |
|
|
|
Itt van az ősz és egyre többen betegszenek meg megfázásos tünetekkel. Az alábbiakban olyan vegyszermentes ötleteket adunk, amelyek segítenek a kellemetlen betegség elkerülésében.
Ügyeljünk a tisztaságra!
A megfázást nem a hideg idő, hanem kórokozók okozzák. Eddig kb. 200 vírust azonosítottak, melyek a felső légutak nyálkahártyáján telepednek meg és szaporodnak, a leggyakoribbak a rhinovírus és az RSV (respiratórikus szincicális vírus). A kórokozók egy részét nem a levegőből szívjuk be, hanem a nyálkahártyánkon keresztül visszük be úgy, hogy megfogdosunk olyan tárgyakat, amelyeken megtelepedtek a kórokozók, ezért az egyik legfontosabb módja a megelőzésnek, a rendszeres és alapos kézmosás.
Nem mindegy azonban, hogy mivel mosunk kezet! Sokan használnak antibakteriális szappant, pedig amelyekben triklozán van, ártanak a hormonrendszernek és a szívnek. Ráadásul még feleslegesek is, mert több kutatás is igazolta, hogy az antibakteriális szappanok nem hatékonyabbak a hagyományosaknál. Takarítsuk ki a lakást, fertőtlenítsük rendszeresen a gyakran használt eszközöket, például a távirányítót és a kilincseket is! Ha régi és piszkos a számítógép billentyűzete, vegyünk újat! Öltözködjünk rétegesen!
A hideg reggelek és esték között nappal sokszor még meleg van. A nagy napi hőingás miatti megfázás elkerülésében a réteges öltözködés segíthet. A legjobbak ilyenkor a gyapjúból készült pulóverek, sálak és sapkák. Mindig készülj egy plusz réteggel, amit ha meleged van, egyszerűen csak leveszel magadról!
Ne menjünk tömegbe!
A megfázás kórokozóinak másik része cseppfertőzéssel terjed. Kerüljük a zsúfolt tömegközlekedési szközöket! A gyermekek ne egyenek, igyanak másokkal közös pohárból, evőeszközzel. A felnőttek ne látogassák beteg ismerőseiket, csökkentsék a kockázatot, hogy elkapják a fertőzéseket! Egy-két telefonhívás is elegendő lehet ilyenkor.
A stressz csökkentése
A krónikus stressz bizonyítottan csökkenti a betegségekkel szembeni védekezőképességet. Időzzünk kedvenc hobbinkkal, néha aludjuk amíg kedvünk tartja. Felnőtteknek átlagosan napi 7-9 óra alvás javasolt. A relaxálás és a meditálás segít az immunrendszer sejtjeit aktívan tartani. A stresszcsökkentésre a relaxáció mellett a Magyarországon még nem elterjedt ún. MBSR stresszkezelő tréningek is hatékony megoldást jelentenek.
Reggeli
A rendszeresen reggelizők ritkábban betegednek meg, ezért ügyeljünk arra, hogy ne maradjon el!
Mozgásformák a hideg időben
A mozgás, sportolás szintén nagyon fontos, de nem szabad a hidegben kimelegedni és leizzadni. Csak mérsékelt intenzitással végezzünk gyakorlatokat a szabadban, a reggeli futást se vigyük túlzásba, váltsunk inkább ilyenkor gyaloglásra és csak ha ráérünk napközben, akkor fussunk! Úszás után jól törülközzünk meg, szárítsuk meg a hajunkat és vegyünk fel sapkát a fejünkre, ha kimegyünk az utcára! Megfázva tilos sportolni!
Vitaminok
Lehetőleg természetes formában, a táplálékkal együtt és ne tabletták formájában vegyünk magunkhoz C- és E-vitamint, valamint béta-karotint. C-vitamint a friss zöldségekben, D-vitamint a növényi olajok (napraforgó-, búzacsíra-, tökmag-, olíva-, kukoricaolaj), a búzacsíra és az egyéb gabonacsírák, a mogyoró, mandula, édesburgonya és a müzli, béta-karotint pedig a sárgarépa tartalmazza nagy mennyiségben! A D-vitamin is fontos, ezt a napfény hatására termelik bőrünk fagyúmirigyei. Aki nyáron nem töltekezett fel, még a napos órákban bepótolhatja a napfürdőt. A szoláriumozás nem segít, mert nem UV-B, hanem UV-A sugárzást bocsátanak ki a csövek, ami barnít, de nem ösztönöz D-vitamintermelésre. |
|
|
|