|
|
|
Tweet |
|
|
|
A dolog ott kezdődik, hogy figyelned kell a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) lejáratára. Jobb esetben erre a biztosítód is felhívja a figyelmed. Vannak egyedi alkalmak is, amikor ezzel foglalkoznod kell, például ha eladsz vagy veszel személyautót, de erről később.
Melyik lehet a legjobb kötelező biztosítás?
Ez részben a jármű és a tulajdonos paramétereitől is függ, ezek azok a dolgok, amelyeken nem lehet változtatni. A díj másik összetevője a biztosítói ajánlat függvénye. Milyen kedvezményeket kapsz, milyen a biztosító díjpolitikája? A kalkulátor használatával 11 biztosító ajánlatát hasonlíthatod össze, így látni fogod, hogy mekkora különbségek vannak az ajánlatok között. Nem fogsz elveszni a részletekben, sokaknak segített már a Biztoshely kötelező biztosítás díjszámolója.
Azt biztosan tudod, hogy a kötelező biztosítást mindenkinek fizetnie kell, akinek forgalomban lévő gépjárműje van. A rendőrség nem csak a közúti ellenőrzéskor ellenőrizheti ezt, hanem speciális kamera segítségével a távolból is kiszűri a rendszám alapján azokat a járműveket, amelyekre nem fizették meg a biztosítást. És hát ilyenkor még meg is büntetnek.
A legfontosabb dolog tehát, hogy mindig figyelj oda a kötelező biztosításod díjának a befizetésére. Érdemes az éves gyakoriságot választani és egy összegben letudni a fizetnivalót. Ezzel letudtad egy évre a dolgot és még kedvezményt is fogsz kapni.
Mi befolyásolja a kötelező biztosítás díját?
A fizetendő díj összegét több tényező is befolyásolhatja, talán leginkább a bonus-malus besorolási rendszer. A besorolást azért vezették be, hogy megkülönböztessék a vezetőket aszerint, hogy milyen biztonságosan, károkozás mentesen vezetnek. A rendszer a kármentes vezetést jutalmazza (bonus), illetve károkozás esetén a kedvezményt megvonja, továbbá pótdíjat tesz a kötelező biztosítás díjára (malus).
Fontos, hogy a bonus-malus besorolás nem a gépjárműre, hanem rád, a szerződőre szól, és bármelyik biztosítóhoz is szerződsz át, ugyanabban a besorolási osztályban maradsz (ezt viszed magaddal).
A kötelező biztosítás fizetendő díját a bonus-malus rendszer mellett még sok tényező befolyásolhatja:
A fizetendő biztosítási díjat befolyásolja tehát az is, hogy milyen kedvezményeket kapsz a biztosítótól. Jelentős kedvezmény érhető el például akkor, ha casco biztosítást is kötsz a kötelező biztosítással egyidőben. Kedvezményt kaphatsz akkor is, ha éves díjfizetést és/vagy elektronikus fizetést választasz.
A kötelező biztosítás évfordulós, ami azt jelenti, hogy évente egyszer válthatsz biztosítót. Hogy érdemes-e váltanod az attól függ, hogy milyen ajánlatot kapsz a meglévő biztosítódtól és a kötelező biztosítási díjszámlálóval milyen kedvezőbb ajánlatot találsz ennél.
A kötelező díjába beépítve biztosítási adót is fizetned kell, ez volt a korábbi baleseti adó. Ennek mértéke a kötelezővel arányosan változik, befolyással csak úgy tudsz lenni rá, hogy ha például kevesebb kötelező felelősség biztosítást tudsz kiválasztani a díjszámlálóval.
A kötelező biztosítás célja az, hogy az általad okozott kár rendezésében segítsen a kárt szenvedő félnek, a Te védelmed érdekében köss casco biztosítást. Az is fontos, hogy kötelező biztosításnál az okozott kárra maximálisan kifizethető összeg 1,22 millió eurónak megfelelő forint, személyi káresetnél pedig 6,075 millió eurónak megfelelő forint.
Biztosítóváltás a kgfb-nél
2010-től az újonnan kötött kötelező biztosításoknál megszűnt a korábbi kötött, csak novemberi váltási időszak, ettől kezdve ezeknél a biztosításoknál az évforduló a kötelező biztosítási szerződés kötésétől indul, és ezzel a váltások korábbi biztosítói kampány jellege kissé enyhült, idővel egyre „szétszórtabb” váltási időszakok alakulnak ki.
Figyelj arra, hogy amennyiben kedvezőbb ajánlatot találsz és váltani szeretnél, akkor a kötelező biztosítás felmondására az évforduló előtt legalább 60, de legkésőbb 30 nappal van lehetőség. Ha váltasz, akkor az évfordulót követően 60 nap áll rendelkezésedre a díj befizetésére ahhoz, hogy a biztosítás életbe is lépjen.
Ha a meglévő biztosítási ajánlatod kedvező és nem váltasz, akkor legközelebb egy év múlva válthatsz ismét. Egészen pontosan a lejáratot megelőzően 30-60 nappal.
|
|
|
|