|
|
|
Tweet |
|
|
|
A glaukóma gyorsan is kialakulhat, ezért érdemes felismerni azokat a tüneteket, melyek erre utalnak. Egy kezeletlen betegség ugyanis rövid időn belül megvakíthatja a kutyát, így a gyors reakció akár kedvenced szeme világát is megmentheti.
Hogyan lehet kezelni a betegséget?
Vannak speciális gyógyszerek, melyek segítenek csökkenteni a szemnyomást, de szükség lehet műtétre vagy fagyasztásra is. Az orvos utasításait mindig be kell tartani, hiszen enélkül nem lehet leküzdeni ezt a problémát, emellett pedig a BioZoo.hu gyógynövények kutyáknak készített termékeiből a fekete áfonyát és a ginkgót érdemes kipróbálni. Az áfonya természetes szemnyomáscsökkentő, a ginkgo pedig az erekre van jó hatással. Megelőzésképpen antioxidánsokat lehet alkalmazni, mint például a csipkebogyópor, a lenmagolaj, a kenderolaj és a csukamájolaj.
Mi is pontosan a zöldhályog?
A szemlencse és a szaruhártya között található a csarnokvíz, amelyet a sejtek folyamatosan termelnek, azonban a felesleg folyamatosan elvezetődik, így egy állandó nyomás alakul ki. Ha azonban az elvezetés problémába ütközik, mert például az elvezetőcsatornák eltömődnek, akkor a szemnyomás folyamatosan emelkedik, melynek akár 24 órán belül tragikus következményei lehetnek.
A glaukóma elsődleges típusa genetikai eredetű, bizonyos fajták esetében nagyon gyakori. Ilyenek a labradorok, a retrieverek, a spánielek, a beagle-ök, vagy a shar-pei-ek. Ilyenkor a folyadék nem tud távozni a csarnokzugon keresztül, így a szemnyomás fokozatosan növekszik.
A másodlagos glaukóma esetében valamilyen meglévő szembetegség, például szemlencse-elmozdulás, szürkehályog vagy sérülés következtében kezd el nőni a szemnyomás és alakul ki a zöldhályog.
Hogyan lehet észrevenni, ha baj van?
A korai jelekre érdemes odafigyelni, ekkor ugyanis még lehet esély a folyamat visszafordítására. Ha ezeket a jeleket észleled, akkor azonnal fordulj szakorvoshoz, aki a műszerei segítségével meg tudja mérni a szem nyomását és el tudja kezdeni a kezelést. Ha azt látod, hogy a kutya hunyorog, dörzsöli a szemét, könnyezik, esetleg ki van tágulva a pupillája vagy meg van duzzadva a szem, elhomályosul a hártya, vörös, véreres a szem, vagy méretkülönbség van a két szem között, akkor mindenképpen gyanakodj erre a betegségre. Az is aggodalomra adhat okot, ha a kutya levert, nem akar játszani, kedvetlen, esetleg agresszív lesz, hiszen ez a betegség nagy fájdalommal jár.
A korai felismerés kulcsfontosságú ezen betegség esetében, mivel a túl nagy nyomás annyira károsíthatja a szemet, hogy az rövid időn belül visszafordíthatatlan károsodást szenved. Sajnos egyes esetekben a betegséget csak a szem eltávolításával lehet megoldani, de gondolj arra, hogy kedvenced élete még így is teljes lehet, fordulj felé szeretettel, és hamar megszokja az új helyzetet. |
|
|
|